فهرست طبقات
پنجشنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۴۷ ۹۴
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
ایمن سازی ۶۷ تقاطع تا پایان سال با اعتبار ۳۲ میلیارد تومان

در راستای ایمن‌سازی خیابان‌های مشهد برای عابران پیاده؛

ایمن سازی ۶۷ تقاطع تا پایان سال با اعتبار ۳۲ میلیارد تومان

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: در راستای ایمن سازی خیابان های شهر برای عابران پیاده، 67 تقاطع شهر تا پایان سال ایمن سازی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، خلیل الله کاظمی در ابتدا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال 98 اظهار کرد: سال گذشته با همکاری پلیس‌راهور حدود ۶۹ نقطه شامل ۲۷ تقاطع و 42 گذرگاه ناایمن شناسایی، رنگ‌آمیزی، تایل گذاری شده و چراغ و تابلوهای ترافیکی در این معابر نصب شد که هزینه این اقدامات بالغ بر 31 میلیارد و 900 میلیون تومان بوده است.
وی با بیان اینکه هرساله بیش از 50 درصد از تصادفات منجر به فوت، به عابران پیاده و بعد از آن موتور سواران با 30 درصد اختصاص دارد، افزود: به همین دلیل بحث ایمنی عابران پیاده برای مدیریت شهری به لحاظ حفظ سرمایه‌های اجتماعی و پیشگیری از بروز حوادث جبران ناپذیر از اهمیت بالایی برخوردار است.
کاظمی ضمن اشاره به تاکیدات شهردار مشهد در اجرای طرح حق تقدم عابران پیاده بیان کرد: در چهارچوب توسعه فرهنگ شهروندی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایمن‌سازی تقاطع‌ها و گذرگاه های پرخطر، این مهم در دستورکار قرارگرفت.
وی به ایمن سازی ۴۲ گذرگاه عابر پیاده اشاره و اضافه کرد: گذرگاه ها به دو روش تیپ یک و تیپ دو، برای عبور عابران پیاده ایمن سازی می‌شوند که از این تعداد ۱۲ گذرگاه به روش تیپ یک و ۳۰ گذرگاه به روش تیپ دو در سال ۹۸ اجرا شده است . در گذرگاه‌هایی که به روش تیپ یک اجرا می شوند؛ ساعت شنی و پایه فانوس عابر پیاده نصب شده و در آن ها سرعت کاه به شکل تایل فرش اجرا می شود. اما در تیپ دو محل عبور عابران رنگ آمیزی مثلثی شده و درمحل تابلوهای هشدار ترافیکی نصب خواهد شد.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: همچنین ۶۷ تقاطع تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری خواهد رسید که از این تعداد هشت تقاطع به طور کامل با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد در حال بهره برداری است.
کاظمی تصریح کرد: برای تغییر رفتار ترافیکی شهروندان، رعایت حق تقدم عابر پیاده و کاهش تصادفات باید اقدامات فرهنگی و زیرساختی هم زمان باهم انجام شود، بنابراین در این راستا پنج استراتژی شامل ایجاد زیرساخت ها، پررنگ‌کردن خط‌کشی عابر پیاده، نصب تابلو و ایمن‌سازی گذرگاه‌های عابرپیاده، ارائه آموزش به شهروندان در قالب تشویق، الزام، نظارت و سنجش اقدامات انجام شده است.

منبع: